Geoblog.pl    trini    Podróże    Podróże małe i duże    Zakopane...
Zwiń mapę
2008
16
lip

Zakopane...

 
Polska
Polska, Zakopane
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 1975 km
 
Zakopane powstało jako osada na miejscu sezonowych osad pasterskich. Pierwszy (zaginiony) przywilej osadniczy wydał podobno Stefan Batory w 1578 roku, który to przywilej został zatwierdzony przez króla Michała Wiśniowieckiego przywilejem osadniczym w 1670 roku. W 1676 roku wieś liczyła 43 mieszkańców (wraz z Olczą i Poroninem). Pierwotnie osada należała do króla, później do cesarsko-królewskiego skarbu austriackiego. W 1824 roku Zakopane wraz z częścią Tatr zostało sprzedane rodzinie Homolasców. W XVIII wieku w Kuźnicach zbudowano hutę żelaza (w XIX wieku był to największy zakład metalurgiczny w Galicji). Rozkwit Zakopanego rozpoczął się w drugiej połowie XIX w., kiedy to właściwości klimatyczne Zakopanego zaczął popularyzować Tytus Chałubiński. W roku 1876 Towarzystwo Tatrzańskie otworzyło w Zakopanem szkołę snycerską. W 1886 r. zostało uznane za uzdrowisko. W 1889 roku Zakopane liczyło już 3000 mieszkańców. W tymże też roku kupił je na licytacji (wraz z dużą częścią Tatr) hrabia Władysław Zamoyski – "mąż opatrznościowy" Tatr polskich, który stworzył podwaliny obecnego parku narodowego. W 1933 roku Zakopane uzyskało prawa miejskie. W czasie II wojny światowej Zakopane stało się ważnym punktem przerzutowym na Węgry. W podziemiach hotelu "Palace" mieścił się areszt Gestapo

Na początku marca 1940 w wilii "Tadeusz" przy drodze do Białego miała miejsce III Metodyczna Konferencja NKWD i Gestapo, na której omówiono metody pracy operacyjnej przeciwko polskiemu podziemiu i wymieniono się informacjami.

Znaczenie dla kultury polskiej

Pod koniec XIX wieku Zakopane stało się ważnym ośrodkiem kulturalnym, odwiedzanym (lub zamieszkanym) przez takie sławne postacie polskiej kultury jak: H. Sienkiewicz, W. Orkan, St. Witkiewicz, S. Żeromski, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Jan Kasprowicz, Mieczysław Karłowicz, Karol Szymanowski, Stanisław Ignacy Witkiewicz i inni. Stanisław Witkiewicz (ojciec) jest autorem tzw. stylu zakopiańskiego (zwanego też od jego nazwiska witkiewiczowskim) w budownictwie. Z pobytem letników a później także osiedlającej się w Zakopanem inteligencji nastąpił rozwój turystyki i taternictwa. W 1873 r. zawiązało się Towarzystwo Tatrzańskie, którego celem było propagowanie wiedzy o Tatrach, badanie ich, ułatwienie turystyki, ochrona przyrody i popieranie miejscowego rozwoju. Wśród inicjatorów powstania Towarzystwa był Tytus Chałubiński, ks. Józef Stolarczyk, Walery Eliasz-Radzikowski i inni. Działalności tego Towarzystwa Zakopane zawdzięcza pierwsze oświetlenie, organizację poczty i telegrafu, budowę Dworca Tatrzańskiego. Rozwój taternictwa i powtarzające się wypadki były powodem powołania Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (1909). Inicjatorem jego powstania był przede wszystkim Mariusz Zaruski. Z pobytem letników związana jest także historia teatru w Zakopanem. Pierwsze przedstawienia wystawiane były przez zespoły amatorskie tworzone przez gości, ale już w 1892 Zakopane odwiedza zespół teatralny złożony z zawodowych aktorów. Powołany w 1900 r. Związek Przyjaciół Zakopanego zainicjował powstanie stałego teatru amatorskiego, a od 1904 sezonowego zespołu zawodowego. W Zakopanem występowała Helena Modrzejewska, Antonina Hoffman, Irena i Ludwik Solski i inni. W latach międzywojennych działał w Zakopanem Teatr Formistyczny.

Z działalnością Związku Przyjaciół Zakopanego związana jest także budowa pomnika Tytusa Chałubińskiego i powstanie pierwszych stowarzyszeń sportowych. Do najsławniejszych zabytków zaliczane są: barokowy drewniany kościółek obok zabytkowego Cmentarza Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku; zabytkowa góralska zabudowa drewniana; budowle w stylu zakopiańskim; wille (np. Koliba, Pod Jedlami i inne).

Turystyka

Liczne sanatoria i domy wypoczynkowe oraz duża baza noclegowa, czynią z Zakopanego miejscowość atrakcyjna dla turystów. Główną atrakcją turystyczną są Tatry. Inne to:

* kolej linowo-terenowa na Gubałówkę
* kolejka linowa na Kasprowy Wierch
* kolej linowo-krzesełkowa na Butorowy Wierch
* skocznia narciarska Wielka Krokiew
* Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza
* liczne festiwale i imprezy folklorystyczne (Jesień Tatrzańska i Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich)

Kościoły i związki wyznaniowe

* Kościół rzymskokatolicki - 10 parafii rzymskokatolickich (zobacz: dekanat Zakopane). Najbardziej znane kościoły i kaplice dekanatu to:
o Kościół Najświętszej Rodziny
o Stary Kościółek Matki Bożej Częstochowskiej
o Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej
o Kościół Świętego Krzyża w Zakopanem
o Kościół Św. Antoniego z Padwy w Zakopanem
o Kościół św. Jana Apostoła i Ewangelisty na Harendzie
o Kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jaszczurówce
o Kaplica Matki Boskiej Jaworzyńskiej Królowej Tatr na Wiktorówkach
o Kaplica Matki Boskiej Nieustającej Pomocy na Gubałówce
* Kościoły protestanckie
o Kościół Adwentystów Dnia Siódmego - zbór
o Kościół Zielonoświątkowy - zbór
* Inne
o Świadkowie Jehowy - 2 zbory z Salą Królestwa

Muzea i galerie sztuki
* Muzeum Tatrzańskie im. dr. Tytusa Chałubińskiego
* Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba
* Muzeum Przyrodnicze Tatrzańskiego Parku Narodowego
* Muzeum Kornela Makuszyńskiego
* Muzeum Jana Kasprowicza
* Muzeum Karola Szymanowskiego w willi "Atma"
* Galeria Władysława Hasiora
* Muzeum Męczeństwa

Komunikacja

Komunikację autobusową zapewnia PKS i przewoźnicy prywatni (ci ostatni głównie z Krakowem). Po mieście kursują linie komunikacji miejskiej obsługiwane przez PKS i przewoźników prywatnych tzw. busy które mają główny punkt pod barem Fis, po przeciwnej stronie skrzyżowania przy dworcach kolejowym i autobusowym PKS. W sezonie letnim i zimowym zapewniają komunikację z centrum miasta do początków szlaków turystycznych prowadzących w Tatry i okolice Zakopanego, oraz zimą do wyciągów i tras narciarskich (m in. do wylotów Dolin: Chochołowskiej, Kościeliskiej, Małej Łąki, Strążyskiej, Białego, do Kuźnic - dolna stacja Kolei Linowej na Kasprowy Wierch, tras narciarskich pod Nosalem, Jaszczurówki, Doliny Olczyskiej, Toporowej Cyrhli, przejścia granicznego na Łysej Polanie, Palenicy Białczańskiej - droga do Doliny Roztoki i Morskiego Oka, do Bukowiny Tatrzańskiej, na Głodówkę, do Poronina, Małego Cichego, Murzasichla, Olczy, na Szymoszkową Polanę, do dolnej stacji wyciągu na Butorowy Wierch, do Kościeliska i Witowa). Opłaty wynoszą od dwóch do sześciu - ośmiu złotych od osoby zależnie od trasy. Tabor to prywatne mikrobusy zabierające od dziesięciu do 22 osób, jest możliwość zabrania bagażu (plecaka) , a zimą nart, większość jest wyposażona w środki łączności. Ruszają po zebraniu kompletu pasażerów, w sezonie cieszą się dużym powodzeniem, więc kursują dosyć często, jednak trzeba sprawdzić porę ostatniego odjazdu na przystankach końcowych by było czym powrócić do miasta - wieczorem jest ich zdecydowanie mniej. W nocy można tylko liczyć na niezbyt częste taksówki lub tzw. okazję....
 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (6)
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
Komentarze (0)
DODAJ KOMENTARZ
 
trini
Anna Korzeniewska
zwiedziła 2.5% świata (5 państw)
Zasoby: 61 wpisów61 7 komentarzy7 259 zdjęć259 0 plików multimedialnych0
 
Moje podróże
10.08.2008 - 17.08.2008
 
 
16.07.2008 - 17.07.2008