Geoblog.pl    trini    Podróże    U zbiegu trzech granic    Jablonec
Zwiń mapę
2008
12
sie

Jablonec

 
Czechy
Czechy, Jablonec nad Nisou
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 601 km
 
Nie wiele nam się udało zobaczyć bo strasznie padało, ale kiedyś tu wrócimy, bo miasto nas zauroczyło :) Niestety mam wrażenie, że po dawnej biżuterii i szkle produkcji Jablonexu nie wiele zostało, wszędzie sprzedają szklane paciorki i koraliki, do modnej teraz w całej Europie biżuterii, którą właściwie samodzielnie się projektuje i wykonuje właśnie z produktów Jablonexu...

Wieś Jablonec (Gablonz) została założona w XIV wieku; pierwszy dokument pisany wzmiankujący o niej pochodzi z 1356 r. Nazwa miasta oznacza "miejsce, gdzie rosną jabłonie". W sierpniu 1496 wieś została doszczętnie spalona przez wojska zbuntowanej Grupy Miast Łużyckich podczas wojny pomiędzy nimi, a królem Czech Jerzym z Podiebradów. W XVIII wieku powstała huta szkła i fabryka sztucznej biżuterii, a jej pierwszy eksporter, J. F. Schwan, uczynił miasto znanym w Europie. Wieś Gablonz została podniesiona do rangi gminy przez cesarza Franciszka II Habsburga 21 kwietnia 1808 r., zaś prawa miejskie nadał jej cesarz Franciszka Józefa 28 marca 1866 r.

W XIX wieku miasto rozwijało się. W latach 1870-1871 wojna francusko-pruska sprawiła, że w krajach tych produkcja szkła i sztucznej biżuterii upadła, zaś kupcy z Gablonz przejęli rynki zagraniczne. Produkcja i eksport osiągały niewiarygodnie szeroki zasięg przez następne 60 lat. Rozwój miasta szedł w parze ze wzrostem liczby ludności; pejzaż Jablonca ulegał dynamicznym zmianom. Wybudowano wówczas szereg wystawnych (w tym secesyjnych) domów i całych dzielnic. Wybudowano też dwa najbardziej charakterystyczne obiekty w mieście - kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa na Horní náměstí oraz ratusz miejski na Mírové náměstí.

Tzw. "czarny piątek" (24 października) w 1929 r. oraz kryzys gospodarczy lat 30. przynoszą recesję w produkcji szkła i biżuterii. W październiku 1938 r. Gablonz, zlokalizowane w Kraju Sudeckim, zostało zajęte przez hitlerowską III Rzeszę na mocy postanowień układu monachijskiego, jako zamieszkałe w większości przez Niemców. Po 1945 ludność niemiecka została wysiedlena lub wymordowana[1], zaś Czesi przesiedleni do miasta, które odtąd znane jest jako Jablonec nad Nisou. Niemcy wysiedleni z Gablonz założyli po wojnie gminę Neugablonz nieopodal Kaufbeuren w Bawarii oraz Enns w Górnej Austrii.

Współczesność

Jablonec stanowi obecnie centrum aktywnego wypoczynku i sportu, z pływalnią, trzema stadionami piłki nożnej oraz lekkoatletycznym, lodowiskiem hokejowym, 13. salami gimnastycznymi i 16. boiskami. Jest również znany ze swej nowoczesnej architektury z lat 1900-1930 i Muzeum szkła i biżuterii szklanej.

W Jabloncu mają siedzibę zakłady samochodowe LIAZ, choć ich nazwa wskazuje na pobliski Liberec ( Liberecké automobilové závody )

Jablonec z pobliskim Libercem łączy licząca ok. 12 km międzymiastowa linia tramwajowa.
 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Komentarze (0)
DODAJ KOMENTARZ
 
trini
Anna Korzeniewska
zwiedziła 2.5% świata (5 państw)
Zasoby: 61 wpisów61 7 komentarzy7 259 zdjęć259 0 plików multimedialnych0
 
Moje podróże
10.08.2008 - 17.08.2008
 
 
16.07.2008 - 17.07.2008