Geoblog.pl    trini    Podróże    U zbiegu trzech granic    Zamek Czocha

Zamek Czocha

Polska, Gryfów Śląski

Stwierdziliśmy, że mamy tyle czasu, że warto najpierw zobaczyć jakiś dalszy, aczkolwiek całkiem zaplanowany zakątek. Wyruszyliśmy zatem ze Szklarskiej, przez Jelenią Górę do Zamku Czocha. Wstęp oczywiście wszędzie płatny ;) Na zamek 5 złotych, na wystawę 5 złotych, do Sali tortur (już nie wchodziliśmy) 5 złotych, i kurcgalop po komnatach płatny 12 złotych. Ze względu na brak czasu, też nie wchodziliśmy, ale obejrzeć przynajmniej same dziedzińce jest warto. Dla miłośników wędkarstwa - można się zsunąć po skrpie i zarzucić wędkę, można też popływać stateczkiem po jeziorze.
Przede wszystkim bardzo ciągnęła nas wystawa - pozostałość po kręceniu serialu "Twierdza Szyfrów". I nie zawiedliśmy się. Rzeczywiście, dla miłośników tego dzieła jest to prawdziwa gratka. Mnie osobiście zachwyciły stare, oryginalne sprzęty zgromadzone w tm miejscu. Przede wszystkim stareńkie toporne wędki, rower, wyposażenie mieszkania. Chłopu podobały się mundury, aparaty łącznościowe, wątek z Enigmą. Zapraszam do pooglądania zdjęć.

Sam zamek Czocha wzniesiono z inicjatywy króla czeskiego Wacława II w XIII wieku jako twierdzę obronną. Położony jest malowniczo na granitowo-gnejsowym wzgórzu w dolinie rzeki Kwisy. W XVI wieku został przebudowany ze średniowiecznej warowni obronnej na okazałą rezydencję renesansową. Wielki pożar z 1793 roku zniszczył cześć budowli. Długo musiano czekać na powrót do dawnej świetności. Dopiero w 1909 roku zamek nabywa drezdeński przemysłowiec Ernest Gütschow, który powierza wykonanie przebudowy i modernizacji całego obiektu znanemu w ówczesnej Europie architektowi Bodo Ebhardtowi, dzięki któremu Czocha stała się jednym z najpiękniejszych zabytków Dolnego Śląska.

trini
Anna Korzeniewska